Bez stresa do novog doma: Praktičan vodič za selidbu u inostranstvo

od strane | dec 16, 2024 | Lifestyle | 0 Komentara

https://www.freepik.com/free-photo/woman-hanging-frame-wall-while-her-boyfriend-is-handling-boxes_23667792.htm

Iako ste godinama jedva čekali trenutak kada ćete spakovati svoje kofere i odleseliti se u inostranstvo, kada dođe vreme za pakovanje svako će pomisliti ili reći isto: „Šta mi je ovo trebalo u životu?” Kako biste izbegli nepotreban stres, u ovom tekstu smo vam objasnili korak po korak kako da pakovanje za selidbu u inostranstvo bude vrlo jednostavno. Krenimo redom.

Sastavite dobar plan

Kako da napravite dobar plan za pakovanje? Pre svega, proverite šta imate od stvari u svom budućem stanu u inostranstvu, šta je povoljnije da kupite tamo i koje su to prioritetne stvari koje su vam potrebne. Što se ličnih stvari tiče, obavezno sastavite spisak. Taj proces može dugo da traje, jer ćete se sigurno svakog dana setiti nečega što će vam biti neophodno da imate i dopisati ga na spisak. I obrnuto, postojaće i stvari koje ćete precrtati, jer ćete shvatiti da nećete imatu dovoljno mesta za njih. Ljudi koji su se više puta selili tvrde da je najbitnija stvar kod planiranja da podelite lične stvari na kategorije: odeću i obuću, elektroniku, lična dokumenta, posteljinu i peškire, kuhinjske potrepštine, itd.
Kako biste poneli što više odeće za različita godišnja doba, koristite vakuum kese. One će vam pomoći da smanjite prtljag barem duplo. Ako se pitate gde kupiti vakuum kese, naš savet je da ih naručite onlajn. Nisu sve vakuum kese podjednako kvalitetne, zato gledajte preporuke korisnika.
Dok ste još u ovoj fazi, proverite pravila zemlje u koju se selite oko unosa ličnih stvari, hrane, biljaka, tehnike i sličnog. Proverite da li postoje ograničenja za unos određenih predmeta, koja dokumentacija vam je potrebna za carinu i da li treba prijaviti određene vrednije stvari, poput elektronskih uređaja ili umetničkih dela.

Sortirajte dokumentaciju

Najvažnija dokumenta, kao što su pasoš, viza i radna ili studentska dozvola moraju da budu u vašoj tašni i uvek pri ruci. Osim toga, kopiju ugovora o selidbi, zdravstveno osiguranje, diplome i svedočanstva spakujte u jednu fasciklu i čuvajte u ručnom prtljagu ili rancu koji će vam biti pri ruci ukoliko putujete autom.

Razmišljajte o organizaciji i logistici

Selektivno pakovanje omogućava fokus na kvalitet, a ne kvantitet, smanjujući i logističke izazove tokom preseljenja. Saznajte kako možete uštedeti novac kada je u pitanju selidba i kako da sve prođe bez muke, jer ako imate manje stvari, manje ćete platiti transport.
Kako bi sve jednostavnije funkcionisalo, pripremite kutije različitih veličina, folije sa mehurićima (za lomljive predmete poput ramova za slike, šolja i čaša i lampi), plastične kese za zaštitu odeće od vlage, vakuum kese koje štede prostor, marker za označavanje kutija i debelu traku i makaze kako biste oblepili sve kutije.
Potrudite se da eliminišete što više nepotrebnih stvari. Ukoliko putujete u neku zemlju blage klime, verovatno vam perjane jakne, kaputi i čizme neće biti potrebni. Nemojte nositi kućne aparate, posuđe, posteljinu ili nameštaj ukoliko se više isplati da to kupite nego da platite troškove transporta. Prtljag ćete osloboditi ako eliminišete odeću koju niste nosili godinama, pročitane knjige, nepraktične predmete koji nisu potrebni za svakodnevnu upotrebu.

Pripremite osnovni kofer za prve dane

Kada putujete avionom u svoje novo mesto prebivališta, sa sobom ponesite kofere kao da idete na odmor. Dok čekate da se transportuje ostatak stvari, važno je da imate kod sebe odeću i obuću za nekoliko dana, peškire, kozmetiku, lekove, laptop, punjače i slično.
Dok čekate da vam pristigne ostatak stvari, proverite u novom domu šta je još potrebno da kupite.

Angažujte agenciju za transport

Ako imate mnogo stvari, angažujte profesionalne agencije za selidbu koje se bave međunarodnim transportom. Samo je važno da proverite da li imaju iskustva sa preseljenjem u zemlju u kojoj ćete živeti, da li osiguravanju vaše stvari prilikom transporta i nude li dodatne usluge kao što su montaža nameštaja, na primer.
I na samom kraju, ali ne i najmanje bitna stvar prilikom preseljenja je kako sačuvati novac za neplanirane troškove. Njih će sigurno biti, zato nemojte trošiti pare na nepotrebne stvari, već samo na najneophodnije. Kako vreme bude odmicalo, kupovaćete jednu po jednu stvar.