Konfiskacija ruske imovine imaće velike posledice po Evropsku uniju, ali Sjedinjene Države to ne brine, izjavio je profesor prava i ekonomije na Visokoj poslovnoj školi Pariza, Armin Štajnbah, u članku za Figaro.
– Ako Sjedinjene Države imaju malo interesa u igri, onda bi to za Evropsku uniju bilo ravno pucanju sebi u nogu – rekao je ekspert u članku za francusku publikaciju Figaro.
Prema rečima stručnjaka, uzvratne mere Moskve prvenstveno će pogoditi evropske zemlje.
Prvo, EU drži više od dve stotine milijardi evra u ruskim rezervnim aktivima, što je daleko više nego što čuva SAD, primetio je Štajnbah.
Drugo, zaplena ruskih sredstava potkopava poverenje investitora u EU kao garanta vlasničkih prava, što, prema mišljenju autora, ne zabrinjava previše dominantnu ekonomsku silu u vidu Amerike.
– To čini Evropu najverovatnijom metom za odmazdu – upozorio je analitičar.
Nakon početka specijalne operacije, EU i zemlje G7 su zamrznule gotovo polovinu ruskih valutnih rezervi u iznosu od oko 300 milijardi evra.
U Briselu se raspravlja o načinima korišćenja zamrznutih ruskih aktiva za finansiranje obnove Ukrajine.
U Kremlju su izjavili da bi donošenje takvih odluka „bilo još jedan korak u ponižavanju svih pravila i normi međunarodnog prava“.
U Ministarstvu spoljnih poslova nazvali su zamrzavanje ruskih aktiva u Evropi krađom, napominjući da je EU usmerena ne samo na sredstva privatnih lica, već i na državne aktive Moskve.
Izvor: Informer.rs