Povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije, koji se obeležava 17. maja, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog istaklo je važnost prevencije diskriminacije prema LGBTI+ osobama i podseća da svi ljudi imaju jednaka prava, bez obzira na seksualnu orijentaciju, rodni identitet, pol, rod i polne karakteristike.
Iz Ministarstva naglašavaju da na svim nivoima treba kontinuirano da se radi na promociji mehanizama i praksi za suzbijanje diskriminacije i postizanje ravnopravnosti i socijalne inkluzije u cilju razbijanja stereotipa i predrasuda prema LGBTI+ osobama i stvaranja tolerantnijeg građanskog društva, uređenog po demokratskim principima.
Blic preporučuje
Takođe, Ministarstvo je radilo na izradi Predloga strategije prevencije i zaštite od diskriminacije za period od 2022. do 2030. godine, sa Akcionim planom za njegovo sprovođenje. U ovom strateškom dokumentu, LGBTI+ osobe su prepoznate kao jedna od grupa u povećanom riziku od diskriminacije.
Foto: andre penner / Tanjug/AP
Budući da je oblast rada na sprečavanju i suzbijanju diskriminacije sveprožimajuća, na osnovu ovog strateškog dokumenta obrazovan je Savet za praćenje sprovođenja Strategije, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Na prvoj sednici Saveta, kojim predsedava ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, kao jedan od narednih koraka je dogovoreno razmatranje preduslova za izradu Nacrta zakona o rodnom identitetu, kao aktivnosti predviđene Akcionim planom za sprovođenje Strategije, a kojim bi se dalje proširio normativni okvir u oblasti ljudskih prava.
Foto: Rungroj Yongrit / EPA;
Svetska zdravstvena organizacija je 17. maja 1990. godine uklonila homoseksualnost sa liste mentalnih poremećaja.
U društvu i dalje prisutna homofobija
Uprkos tome što je 2019. godine isto učinjeno i za transrodnost, u društvu su još prisutne homofobija i transfobija, kao pojave koje karakteriše niz negativnih osećanja i stavova prema homoseksualnosti, transrodnosti ili LGBTI* osobama.
Ispoljavaju se u vidu neprijateljskog ponašanja, kao što su diskriminacija i nasilje prema LGBTI+ osobama, što je protivno Ustavu i važećim zakonima Republike Srbije, dodaje se u saopštenju Ministarstva.
(Tanjug)